Správna príprava bylinkového čaju-záparu

Na jednu šálku čaju potrebujete 5 čerstvých listov alebo 5 cm dlhý výhonok, prípade 2 čajové lyžičky sušenej vňate alebo 1 čajovú lyžičku semien. Bylinky položte na kuchynskú utierku, jemne pomrvte a vsypte do vhodnej nádobky. Ideálne sú Bylinkáče, ktoré majú porcelánové sitko . Obľúbené sú sklenené čajníky, ktoré tiež obsahujú sitko na bylinky. Zalejte ich prevarenou, tesne pod bod varu ochladenou vodou. Nádobu zakryte, aby sa z čaju neodparili éterické oleje s liečivými vlastnosťami. Nechajte lúhovať 5 minút. V prípade potreby preceďte. Vychladnutý čajík si môžete podľa chuti osladiť medom a citrónom.  

Pre kvalitu čaju je dôležité uskladniť bylinkovú zmes v suchu a tme v tesne uzatvorenej nádobe.

Všetky pomôcky na prípravu kvalitného čaju si môžete zakúpiť u nás v predajni.

Správna príprava mletej kávy

Odborníci odporúčajú piť čerstvú mletú kávu. Ako si ju pripraviť pokiaľ nemáme drahý kávovar? Najdôležitejšia je kvalita kávy a jej uchovanie. Vzduch a vlhkosť sú nepriatelia dobrej kávy, preto si dajte záležať na jej skladovaní. Odporúča sa do nádobky presypať menšie množstvo a kávu hermeticky uzavrieť .Je to náročné, ale káva si zachováva takto najviac chuťových vlastností. Ideálne je kupovať zrnkovou kávu a pomlieť si ju doma či v obchode.

Voda dokáže zničiť i tú najkvalitnejšiu kávu. Filtračné konvice (napríklad Brita), je riešenie a dôležitá je teplota. Vriaca voda kávu spáli. Ideálna teplota vody je cca 90°C.

Klasická zalievaná káva: do keramickej šálky nasypte primerané množstvo kávy(ideálne 15 až 17 gramov na 200 ml) a na 3-4 krát zalejte. Častým problémom tejto zalievanej alternatívy je skutočnosť, že ľudia nechávajú kávu extrahovať príliš dlho, čím získajú nevhodný kofeínový a trpký nápoj. 

French press: Ide o jednoduchú a elegantnú prípravu kávy. French Press je vlastne obyčajná valcová často sklenená, alebo kovová nádoba s piestom, na ktorom je umiestnený filter a vrchnák. Medzi nesporné výhody takejto prípravy patrí jednoduchosť, nízke obstarávacie náklady French Pressu a pomerne plná chuť výslednej kávy. Kávu nechajte lúhovať maximálne 4 min.